آیا ارتودنسی در بارداری ضرر دارد؟

ارتودنسی در بارداری از نمونه حالت‌های مختلف ارتودنسی در خانم‌ها است. ارتودنسی و بارداری ممکن است برای خیلی‌ها عجیب و غیر ضروری به نظر برسد. اینکه ارتودنسی در دوران بارداری انتخاب یک خانم زیبا طلب و حساس بر تاثیرات بد ناهنجاری‌های دندانی بر روی چهره اش بوده یک امر کاملا طبیعی است.

اما خیلی از افراد با سوالاتی مثل آیا ارتودنسی برای بارداری ضرر دارد مواجه هستند و ترس عوارض ارتودنسی در بارداری آنها را در این درمان زیبایی دندان سر در گم کرده است. بیشتر متخصصان ارتودنسی دلایلی بر تهدید سلامتی افراد با ارتودنسی در دوران بارداری نداشته و آن را منوط با حال عمومی و روانی بیمار می‌دانند.

ارتودنسی در حین، بعد و قبل بارداری با شرایط متفاوتی همراه است. تغییرات هورمونی بارداری می‌تواند بر روند ارتودنسی در دوران بارداری تاثیر بگذارد. ارتودنسی و بارداری برای اینکه انتخاب شما باشد نیاز به تحقیق و کسب اطلاعات دقیق در خصوص احتمالات پیش آمده در دوران بارداری باشد.

در این مطلب با بررسی شرایط و ویژگی‌های ارتودنسی در بارداری بطور نسبی نتیجه می‌گیریم که آیا ارتودنسی برای بارداری ضرر دارد یا نه؟

 

تجربه ارتودنسی در بارداری

ارتودنسی و بارداری با سوالاتی مثل بهترین زمان شروع ارتودنسی در دوران بارداری کدام است؟ آیا ارتودنسی در بارداری بر وضعیت جسمانی تاثیر منفی دارد؟ بهم ریختگی هورمون‌ها در انجام روند ارتودنسی و بارداری تاثیر دارد؟ و مواردی مشابه از سمت افراد متقاضی انجام این کار مطرح است.

متخصصان ارتودنسی در یک کلام از بی تاثیر بودن ارتودنسی در شرایط جنین و مادر صحبت کرده‌اند. و همین طور متذکر شده‌اند که شرایط جسمانی زنان باردار با هم متفاوت بوده و همین تغییرات در مناسب بودن یا نبودن ارتودنسی در دوران بارداری تاثیر مستقیم دارد.

بارداری دوره حساسی از زندگی هر خانم بوده که با تغییرات هورمونی، تورم لثه‌ها و تاثیرات جانبی بر وضعیت دهان و دندان به شکل متفاوتی در هر قرد همراه است. بعنوان مثال لق شدن دندان‌ها در برخی خانم‌های باردار امکان ارتودنسی در بارداری را از بین می‌برد.

در ادامه این مطلب با بررسی ملاحظات انجام شده برای ارتودنسی و بارداری بر اساس تجربیات ارتودنتیست‌های متخصص در این زمینه اشاره خواهیم داشت.

 

 

ملاحظات درمانی و روانی ارتودنسی و بارداری

یک سری عامل‌های تاثیرگذار از نظر درمانی و رفتاری در افراد باردار وجود داشته که توجه به آنها توسط متخصص ارتودنسی یک ضرورت به شمار می‌آید. بنابراین بعنوان یک فرد باردار و یک ارتودنتیست توجه به این موارد برای ارتودنسی در دوران بارداری در نظر داشته باشید.

  • تغییرات هورمونی در بانوان باردار بر حرکت دندان‌های آنها تاثیر داشته و در بیشتر مواقع با لق شدن برخی دندان‌ها همراه است.
  • عادات غذایی و رژیم مخصوص در نظر گرفته شده برای یک خانم باردار در روند ارتودنسی در بارداری اختلال ایجاد می‌کند.
  • داروهای مصرف شده در دوران بارداری فرد متقاضی ارتودنسی در بارداری را بررسی و بر اثر آنها در حرکت و وضعیت دندان‌ها توجه داشته باشید.
  • دریافت وضعیت جسمانی و سابقه بیماری از یک متخصص زنان و ارائه آن به یک ارتودنتیست در تصمیم گیری برای ارتودنسی و بارداری تاثیر زیادی دارد.
  • عدم تجویز داروهای ضد درد غیر استروئیدی تا جایی که امکان دارد برای فرد باردار توسط پزشک
  • بررسی وضعیت دندان‌های کشیده شده بیمار و دریافت اطلاعات دقیق درباره دلایل کشیدن دندان‌ها
  • نوبت بررسی و ویزیت دندان‌های بیمار برای ارتودنسی در دوران باراداری به فواصل کوتاهی تنظیم شود.
  • از رادیوگرافی به دلیل تاثیر نامناسب اشعه بر جنین در ارتودنسی و بارداری جلوگیری شود.
  • به دلیل حالات تهوع و ضعف بیمار باردار در لحظات ابتدایی صبح از گذاشتن نوبت معاینه در صبح خودداری شود.
  • عدم استفاده از داروهای ممنوعه و بیهوشی در ارتودنسی و بارداری بسیار تاکید شده است.

 

 

حساسیت و مشکلات ارتودنسی در دوران بارداری

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم عوارض و مشکلات پیش آمده در ارتودنسی و بارداری متناسب با وضعیت و حالت هر خانم بارداری متفاوت است. تغییرات هورمونی در هر فردی با مشکلات متنوعی همراه بوده که هر کدام تاثیرات کم و زیادی بر ارتودنسی دندان دارند.

 

تورم لثه‌ها در دوران بارداری

مواجهه با مشکلات رایج دوران بارداری مثل متورم و بزرگ شدن بافت‌های لثه در کنار عدم رعایت بهداشت دهان و فشار وارده از براکت‌ها بر روی لثه می‌تواند منجر به ایجاد التهاب در لثه‌های فرد باردار شود. افزایش حجم لثه و تحلیل لثه از عمده ترین مشکلات هنگام ارتودنسی در بارداری با این شرایط است.

 

رژیم غذایی نامشخص برای افراد باردار

مصرف غذاهایی مانند چوب شور و آجیل، غذاهای سفت و سخت، تافی، انواع میوه خشک و تنقلات و آبنبات برای افراد پس از ارتودنسی محدود و غیر مجاز است. اما انتخاب یک رژیم غذایی هماهنگ با ارتودنسی در بارداری کار ساده‌ای نبوده و همین امر یکی از حساسیت‌ها مشکلات انتخاب ارتودنسی و بارداری است.

 

دشواری رسیدگی به وضعیت و بهداشت دندان‌ها

مصرف غذاهای مختلف، عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان به دلیل کم حوصلگی و بهم ریختگی هورمون‌ها در دوران بارداری منجر به تشدید التهاب لثه در این حالت شده که از این رو انتخاب ارتودنسی در بارداری را عمل غیر معقول جلوه می‌دهد.

 

بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی و بارداری

رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی و بارداری کاری سخت و حساس است. یکی از دلایل آن تهوع، استفراغ و مشکلاتی این چنینی بوده که از اراده فرد باردار خارج است. اگر پس از هر بار استفراغ دهان و دندان ارتودنسی شده فرد بیمار به درستی پاکیزه نشود، به مرور زمان پوسیدگی و جرمیگری دندان را به دنبال دارد.

 

 

برای رفع این مشکل و از سر راه برداشتن این ایراد وارده بر انتخاب ارتودنسی در بارداری استفاده از روش‌های ارتودنسی متحرک و نامرئی، ارتودنسی با نگهدارنده و پلاک و ارتودنسی سنتی بیشتر از نوع ثابت به افراد باردار توصیه می‌شود. دلیل این امر راحتی پروسه تمیز کردن دندان‌ها در این حالت است.

 

آیا ارتودنسی برای بارداری ضرر دارد؟

در پاسخ به این سوال بصورت اجمالی می‌توان افراد متقاضی ارتودنسی در دوران بارداری را به دو دسته متفاوت تقسیم نمود. افرادی با حداقل مشکلات دوران بارداری و افراد با حساسیت‌های بالای این دوران تشکیل دهنده‌ی این دو دسته هستند.

وابسته به شرایط فرد باردار، وضعیت جسمانی، تحمل براکت بر روی لثه‌ها و همین طور وضعیت سوابق بیماری فرد به اندازه‌های متغیری با عوارض ارتودنسی در بارداری مواجه هستیم. برخی با بهترین شرایط این دوره را می‌گذرانند اما برخی دیگر حتی از قرار گرفتن بریس و براکت بر روی دندان‌ها دچار درد و مشکلات دهانی می‌شوند.

از این رو تنش و حساسیت‌های بوجود آمده در روح و روان یک فرد باردار ایجاب می‌کند حتما با توجه به شرایط جسمانی و روحی خود نسبت به انتخاب ارتودنسی در دوران بارداری اقدام کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید