دهانشویه ارتودنسی

دهانشویه ارتودنسی و نحوه استفاده از آن

دهانشویه ارتودنسی و نحوه استفاده از این ماده ضدعفونی از سری نکات مهم در بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان ارتودنسی است. دهانشویه مخصوص ارتودنسی برای جلوگیری از تجمع آلودگی و ذرات مواد غذایی در زیر براکت و سیم ارتودنسی برای بیماران تجویز می‌شود.

استفاده از دهانشویه مناسب ارتودنسی بحران ایجاد پوسیدگی دندان در دوران ارتودنسی را تا حد زیادی کنترل کرده و نقش پر رنگی در سلامت دندان‌های سیم کشی شده دارد. نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی به درستی و در مواقع ضروری از مهم ترین موارد در تمیز نگهداشتن مداوم دندان‌ها در ارتودنسی است.

دهان شویه ارتودنسی با یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد در حفاظت از دندان‌های ارتودنسی شده در طول دوره درمان تاثیر بسزایی دارد. دهانشویه مخصوص ارتودنسی را می‌توان در بین انواع دهانشویه بر اساس مشخصات آن انتخاب کرد.

در این مطلب به دنبال اهمیت حفاظت از دندان‌ها در طول دوره درمان ارتودنسی به معرفی دهانشویه مناسب ارتودنسی و نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی اشاره خواهیم داشت.

 

دهانشویه مخصوص ارتودنسی

 

دهانشویه ارتودنسی و جلوگیری از پوسیدگی دندان

زمانی که از رعایت نکات صحیح در بهداشت دهان و دندان صحبت می‌شود، دهانشویه ارتودنسی در لیست کارهای موثر و اصلی قرار دارد. دهانشویه مناسب ارتودنسی با ترکیبات به کار رفته در تولید آن بر روی دندان اثر مثبتی داشته و از تجمع پلاک‌های دندانی ایجاد کننده پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از تجمع پلاک‌های دندانی در زیر براکت و بین بریس و سیم نصب شده بر روی دندان از چندین واکنش شیمیایی و مکانیکی استفاده شده که رایج ترین آنها استفاده از دهان شویه ارتودنسی است. بیشترین حجم استفاده از دهانشویه مخصوص ارتودنسی در نوع ارتودنسی ثابت توصیه می‌شود.

احتمال بالای گیر کردن مواد غذایی در بین ابزار ارتودنسی ثابت، باقی ماندن طولانی مدت این مواد به دلیل عدم امکان حرکت دادن بریس و براکت از روی دندان بر اهمیت استفاده از دهانشویه ارتودنسی افزوده است.

 

اهمیت دهانشویه مخصوص ارتودنسی

علاوه بر جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان‌های ارتودنسی شده، کنترل تجمع پلاک‌های روی دندان و زرد شدن آن نیز با دهانشویه مخصوص ارتودنسی راحت تر می‌باشد. دهانشویه ارتودنسی به سفیدی و زیبایی دندان‌های ارتودنسی شده بیش از پیش کمک می‌کند.

از طرفی استفاده از نخ دندان و مسواک خصوصا در ارتودنسی ثابت سخت بوده و در این میان ترکیبات به کار رفته در دهان شویه ارتودنسی به راحتی کار تمیز کردن دندان‌ها را انجام می‌دهد. استفاده از دهانشویه ارتودنسی در عدم تجمع باکتری‌های دهانی محل اتصال دندان به لثه و ایجاد التهابات در وطول درمان ارتودنسی تاثیر مستقیم دارد.

 

دهانشویه مناسب ارتودنسی

 

مشخصات دهانشویه مناسب ارتودنسی

برای در دسترس داشتن یک دهانشویه مناسب ارتودنسی بهترین راهکار توجه به توصیه و تحویز ارتودنتیست می‌باشد. در این بخش به چند نمونه استاندارد از دهان شویه ارتودنسی دندان در طول درمان ارتودنسی را معرفی می‌کنیم.

 

دهان شویه ارتودنسی – درمانی

به صرفه‌ترین نوع دهانشویه ارتودنسی نوع درمانی این محلول است که علاوه بر خوشبو کردن دهان از ایجاد پلاک‌ها و ذرات مواد غذایی روی و بین دندان‌های ارتودنسی شده جلوگیری می‌کند. دهانشویه مخصوص ارتودنسی با ویژگی‌هایی مشابه این مدل دهان شویه توسط اکثر متخصصان تجویز می‌شود.

 

دهان شویه ارتودنسی حاوی فلوراید

این مدل دهانشویه ارتودنسی با فلوراید اضافه شده در ترکیبات از ایجاد حفره در دندان‌های ارتودنسی شده جلوگیری می‌کند. در هنگام استفاده از روس ارتودنسی ثابت دسترسی به قسمت‌های کلی دندان برای بیمار سخت شده و این دهانشویه به راحتی در جلوگیری از حفره و پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

 

دهانشویه گیاهی مناسب برای ارتودنسی

برای جلوگیری از تاثیر رنگ‌ها و ترکیبات شیمیایی به کار رفته در انواع دهانشویه بهترین راهکار دهان شویه ارتودنسی با مواد سازنده گیاهی است. قدرت پاک‌کنندگی و سفیدکنندگی دندان، ضد عفونی کننده و ضد قارچ دهانشویه ارتودنسی تولید شده از گیاهانی مثل مرزه در بهبود روند زیباسازی دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی تاثیر بسزایی دارد.

 

دهانشویه مدل  cosmetic بی اثر در پاک کنند‌گی دندان‌ها

محلول مدل cosmetic تنها برای خوشبو کردن دهان تاثیر داشته و پلاک‌ها و جرم های دندانی را از بین نمی‌برد. این سبک دهان شویه معطر سازی و دهان را با رایحه‌های مناسب به همراه دارد.

 

استفاده از دهان شویه حاوی الکل ممنوع!

استفاده از دهانشویه حاوی الکل در دوران ارتودنسی به دلیل خشک شدن دهان و ایجاد زخم و التهاب توصیه نمی‌شود. دهان شویه حاوی کلرهگزیدین که یک آنتی سپتیک قوی بوده نیز در دسته دهان شویه نامناسب برای ارتودنسی از دید برخی متخصصین ارتودنسی قرار دارد.

 

نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی

 

نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی

مراحل استفاده از دهانشویه ارتودنسی باید به درستی و بر اساس شرایط دندان‌ها و میزان محلول موثر بر روی دندان‌ها به صورت زیر رعایت شود:

  • انتخاب یک دهانشویه ارتودنسی مناسب و قوی که بر اساس مشخصات بیان شده برای هر دسته دهان شویه ارتودنسی در بخش قبل می‌توان بهترین انتخاب را انجام داد.
  • بر اساس اطلاعات درج شده بر روی بطری دهان شویه ارتودنسی میزان مصرفی دقیق را برای استفاده موثر مشاهده کنید.
  • دهانشویه ارتودنسی را در دهان ریخته و مواظب باشید به بیرون نریزد و همین طور حواستان باشد محلول را به اشتباه نخورید. برای گوارش شما مضر است.
  • دهانشویه مناسب ارتودنسی را بر اساس زمان در نظر گرفته شده بر روی محلول در دهان بچرخانید، این مدت بین 30 ثانیه تا یک دقیقه متغیر است.
  • سپس مایع را از دهان بیرون ریخته و سینک روشویی را بشویید.

بسته به نوع دهانشویه ارتودنسی روش‌های بعد از آن مثل مصرف موارد غذایی پس از نیم ساعت تا یک ساعت متفاوت است. توجه داشته باشید پس از انتخاب دهانشویه مخصوص ارتودنسی حتما به روش استفاده درج شده بر روی بطری توجه داشته باشید.  تا جایی که می‌توانید از پزشک متخصص در این انتخاب کمک بگیرید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید