ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک چیست؟ همه چیز در مورد ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چگونه است؟

ارتودنسی متحرک ممکن است تنها فاصله شما با یک لبخند زیبا باشد. همانطور که می­‌دانید، افراد در برخورد با شما ابتدا به لبخندتان توجه می­‌کنند. اما ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است؟ آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟ مدت زمان ارتودنسی متحرک چقدر طول می­‌کشد؟ قیمت ارتودنسی متحرک چگونه است؟ در این مطلب هر آنچه باید در مورد ارتودنسی متحرک بدانید را خواهید خواند و می‌­توانید تصمیم بگیرید که آیا ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است یا خیر. البته توجه کنید که متخصص ارتودنسی برنامه درمان را مشخص کرده و در رابطه با استفاده از ارتودنسی متحرک در درمان شما تصمیم می‌‌گیرد.

 

ارتودنسی متحرک چیست؟

اگر فیلم یک فیلم ارتودنسی متحرک را دیده باشید، احتمالا می‌­دانید که ارتودنسی متحرک در واقع نام دستگاهی است که قادر هستید آن را از دهان خود خارج کنید. دستگاه ارتودنسی متحرک به دندان­‌های شما نمی‌چسبد. آن­‌ها با توجه به سایزهای مختلف دهان طراحی شده­اند، و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می­‌کند.

با مشاهده تصاویر یا فیلم ارتودنسی متحرک خواهید دید که دستگاه ارتودنسی متحرک از صفحه­ای پلاستیکی تشکیل شده که سیم­ها از کناره­های آن بیرون زده است. این سیم ها به دندان شما می­‌چسبد تا بریس(یا همان دستگاه ارتودنسی) را در جای خود محکم نگه دارد. این دستگاه­ها معمولا به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

  1. دستگاه­‌های مناسب برای حرکت­های ساده دندانی
  2. دستگاه­‌های مناسب برای حرکت دادن فک بالا و پایین صورت

 

انواع پلاک ارتودنسی متحرک قیمت ارتودنسی متحرک یک فک

 

مدت زمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

خبر خوب برای افرادی که به دنبال مدت زمان ارتودنسی متحرک هستند، این است که مدت زمان ارتودنسی متحرک و طول درمان آن از ارتودنسی ثابت به­طور کلی کوتاه­تر است. مدت زمان ارتودنسی متحرک به طور کلی به نوع ناهنجاری، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان­‌ها، شیب فک و… دارد. البته در برخی موارد نیز بریس­‌های ارتودنسی متحرک و ثابت به­صورت پیوسته برای بیمار به­کار می­رود. مدت زمان ارتودنسی متحرک به صورت تخمینی در جلسه اول توسط پزشک محاسبه شده و به شما اطلاع داده می­‌شود.

البته دوره درمان پس از پایان مدت زمان ارتودنسی متحرک کاملا تمام نمی­‌شود. پس از اتمام مدت زمان ارتودنسی متحرک و برداشتن آن، بایستی از ریتینرهای (retainer) پلاستیکی شفاف برای نگه داشتن دندان­‌ها در موقعیت جدید استفاده کنید. در ابتدا ممکن است لازم باشد تا ریتینرها را تمام وقت در دهان خود قرار دهید. اما با اتمام مدت زمان ارتودنسی متحرک و استفاده از ریتینرها، دندان­های شما هر چه بیشتر در جای خود ثابت می­‌شوند و مدت استفاده از آن­‌ها کاهش پیدا می­‌کند. در قسمت بعد به این سوال می­پردازیم که آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

 

قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است

 

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

یکی دیگر از سوال­‌هایی که پس از مشاهده فیلم ارتودنسی متحرک و اطلاع از مدت زمان ارتودنسی متحرک به ذهن می­‌رسد این است که آیا ارتودنسی متحرک درد دارد یا خیر. ممکن است ارتودنسی متحرک بین ۳ تا ۵ روز اول و قبل از عادت کردن دهان، ماهیچه‌های دهان، و دندان آزاردهنده باشند. در صورت آزار دهنده بودن درد می‌­توانید از مسکن­‌هایی که برای سردرد مصرف می‌­کنید، استفاده کنید. هنگام استفاده از این دستگاه، اگر در نقطه خاصی از دهان خود احساس درد می‌کنید، با پزشک خود مشورت، و یا به مطب او مراجعه کنید. اما تا جای ممکن، از دستگاه ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید و آن‌ها را از دهان­تان خارج نکنید.

 

ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است؟

اما استفاده از این دستگاه در چه شرایطی توصیه می‌شود و ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است؟ باید توجه داشت که کاربرد ارتودنسی متحرک محدود بوده و اغلب برای حرکت دادن یک دندان یا گسترش فضای سقف دهان محدود استفاده می­‌شود. به دلیل پایین بودن دقت این دستگاه، ارتودنسی متحرک برای دندان­‌هایی با جابه­جایی پیچیده مناسب نیست. بنابراین در پاسخ به این سوال که ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است، باید گفت این روش بهترین گزینه خواهد بود در صورتی که دندان­‌های شما به صورت جزئی نامرتب باشند.

متخصص ارتودنسی در صورتی که مشکل در حد جزئی تا متوسط باشد، بریس متحرک شفاف را توصیه می­‌کند. این بریس‌­ها برای افرادی که نگران ظاهر خود هستند(مانند بزرگسالان و نوجوانان)، گزینه ایده آلی محسوب می­‌شود. از آنجا که کودکان معمولا مشکلات پیچیده­تری دارند، ارتودنسی متحرک به آن­‌ها توصیه نمی‌شود. همچنین آن­‌ها به آسانی از جای خود در می­‌آیند و به همین دلیل بهترین گزینه برای کودکان نیستند.

 

فیلم ارتودنسی متحرک مدت زمان ارتودنسی متحرک ارتودنسی متحرک درد دارد

 

قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا چقدر است؟

قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا برای افراد مختلف با توجه به میزان مشکل دندان­‌ها و تعداد پلاک­‌های مورد استفاده بستگی دارد. البته قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا به تجربه، مهارت پزشک و حتی شهر شما نیز بستگی دارد. بهترین کار برای اطلاع قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا و قیمت ارتودنسی متحرک یک فک، بهتر است با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر تماس بگیرید یا حضورا به کلینیک مراجعه کنید. قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا یا قیمت ارتودنسی متحرک یک فک بعد از معاینه توسط پزشک تعیین می‌‌شود.

 

انواع پلاک ارتودنسی متحرک

اکنون که بررسی کردیم ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است، به معرفی انواع پلاک ارتودنسی متحرک می­‌پردازیم. وجود انواع پلاک ارتودنسی متحرک کارایی این روش را بسیار بالا برده و برخی ناهنجاری­‌های فک و دندان را می‌­توان با آن درمان کرد. دندان­پزشکان با توجه به شرایط شما از یکی از انواع پلاک ارتودنسی متحرک استفاده می­کنند که در ادامه با آن­‌ها آشنا می­‌شوید:

  1. پلاک نامرئی: همان­طور که از نام آن مشخص است، این مدل ارتودنسی متحرک از طریق پلاک­‌هایی شبیه به پلاستیک شفاف است. در صورت استفاده از این پلاک ارتودنسی متحرک، باید هر دو هفته یکبار آن را عوض کنید.
  2. پلاک متحرک با فنر زد (Z): اگر یکی یا چند دندان از دندان‌های قدامی شما عقب باشد، برای منظم کردن آن­‌ها باید از این مدل از انواع پلاک ارتودنسی متحرک استفاده شود.
  3. پلاک فانکشنال: در صورتی که فک پایین بیمار عقب باشد و یا فک بالا جلو باشد، از انواع پلاک ارتودنسی متحرک برای عقب کشیدن فک بالا و جلو آوردن فک پایین باید از پلاک فانکشنال در میان انواع پلاک ارتودنسی متحرک استفاده شود.
  4. ریتینر (پلاک نگهدارنده): هر چه به فیلم ارتودنسی متحرک، مدت زمان ارتودنسی متحرک، ارتودنسی متحرک درد دارد یا خیر، قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا، ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است و… توجه م‌ی­کنید، به نگهداری­های پس از ارتودنسی متحرک نیز باید توجه کنید. زیرا دندان­‌ها مایل اند به حالت قبل برگردند و ریتینرها جلوی این مسئله را می‌­گیرند.
ارتودنسی متحرک چیست؟ همه چیز در مورد ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک چیست؟ همه چیز در مورد ارتودنسی متحرک
5 امتیاز از 10 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید