مراحل درمان ارتودنسی

مراحل ارتودنسی به ترتیب

اولین سوالی که برای بیمار پیش می‌آید این است که مراحل درمان ارتودنسی به چه صورت است؟ وقتی برای درمان ارتودنسی مراجعه می‌کنید، اولین مراحل ارتودنسی دندان مشاوره است. در جلسه مشاوره، دهانتان معاینه می‌شود و در مورد نیازها و خواسته‌هایتان بحث می‌شود. سابقه پزشکی و دندانپزشکی‌تان نیز دریافت می‌شود تا متخصص ارتودنسی مشخص کند واقعا به چه درمانی نیاز دارید و چگونه درمان صورت بگیرد بهتر است. همچنین برنامه کلی درمان و طول مدت آن براورد می‌شود و هزینه احتمالی به شما اعلام می‌شود.

 

مراحل ارتودنسی دندان با عکس

مراحل درمان ارتودنسی فیلم مراحل انجام ارتودنسی فیلم کامل ارتودنسی

 

در این جلسه، عکس پرتوی ایکس از دهان گرفته می‌شود تا وضعیت ریشه دندان‌ها و فک و بافت‌های اطراف و هر گونه پوسیدگی احتمالی مشخص شود. همه این موارد بر درمان تاثیر گذار هستند بنابراین در صورتی که مشکلی در آن‌ها وجود داشته باشد باید برطرف شود.

 

گذاشتن براکت ارتودنسی در دهان

بسیار مهم است که مراحل درمان ارتودنسی به ترتیب انجام شود. برای گذاشتن براکت ارتودنسی، وسیله ای در دهان قرار داده می‌شود تا گونه و لب‌ها را کنار بزند و دسترسی را برای دکتر فراهم کند و دندان‌ها را خشک نگه دارد. دندان‌ها پولیش می‌شوند تا نگینهای براکت بهتر به آنها بچسبند. پیش از چسباندن سطح دندان با هوا خشک می‌شود.

برای سطوح جلویی دندان از کاندیشنر به مدت 30 ثانیه استفاده می‌شود تا آماده چسباندن نگین‌های براکت شوند. دندان‌ها که اکنون تمیز و خشک شده اند آماده هستند. معمولا علاوه بر نگین براکت، کمی چسب هم روی سطح دندان مالیده می‌شود تا اتصال محکم‌تری برقرار شود.

محل چسب زدن از قبل مشخص شده است. پس از چسباندن نگین براکت، چسب اضافی پاک می‌شود و با تابش نور شدیدی چسب درجا سخت میشود و شکل می‌گیرد. وسیله ای که برای کنار زدن گونه گذاشته شده بود برداشته میشود و سیم ارتودنسی در جای خود قرار داده میشود.

تمامی فرایند چسباندن نگین‌های براکت و جایگذاری سیم ارتودنسی ده تا بیست دقیقه طول میکشد. مدت زمان دقیق این فرایند بستگی به اجزائی که قرار است استفاده شوند دارند. در براکت پشت دندانی، مدت بیشتری طول میکشد تا براکت به دندانها وصل شود.

پس از این، هر چند هفته یک بار مراجعه میکنید تا براکت برایتان تنظیم شود. پس از نصب براکت و هر بار پس از تنظیم کردن آن باید انتظار کمی فشار و ناراحتی در دندان‌ها و اطراف آنها را داشته باشید. معمولا احساس فشار چهار تا شش ساعت پس از بیرون آمدن از مطب کاملا احساس می‌شود که در نتیجه اعمال نیرو از سیم ارتودنسی و فشار آوردن بر دندان‌هاست. با مسکن میتوانید درد را آرام کنید. این احساس حدود سه تا پنج روز ممکن است طول بکشد.

 

مراحل ارتودنسی بزرگسالان

مراحل درمان ارتودنسی فیلم مراحل ارتودنسی ثابت

 

تنظیم براکت اصلی ترین مراحل درمان ارتودنسی

تنظیم نمودن براکت یکی از اصلی ترین مراحل درمان ارتودنسی است. پس از گذاشتن براکت در دهان، باید در فواصل زمانی مشخصی سیم ارتودنسی تنظیم و سفت شود و حلقه‌های کشی تعویض شوند چون حلقه‌های کشی به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و شل می‌شوند. اگر تنظیم براکت انجام نشود نمی‌تواند فشار مناسبی وارد کند و دندان‌ها را حرکت دهد.

در جلسه تنظیم براکت، که مهمترین مراحل درمان ارتودنسی است؛ متخصص ارتودنسی حرکت دندان‌ها را بررسی می‌کند. این باعث می‌شود اگر فرایند حرکت به درستی انجام نشده یا اشکالی به وجود آمده است، دکتر به موقع متوجه آن شده و روند را اصلاح نماید.

حداقل سه هفته طول می‌کشد تا دندان حرکت کند بنابراین تنظیم براکت هر سه الی ده هفته یک بار انجام می‌شود. سیم ارتودنسی‌های جدیدتر نیاز کمتری به تنظیم دارند و طوری طراحی شده‌اند که مدت طولانی‌تری کار می‌کنند.

هنگامی که برای تنظیم براکت مراجعه میکنید، همه حلقه‌های کشی از جمله الاستیک و لیگاچورهای دور نگین براکت، در آورده می‌شوند. سیم ارتودنسی نیز بیرون آورده می‌شود. در این زمان می‌توانید دندان‌هایتان را کامل و راحت مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. سپس دکتر فرایند درمان را بررسی می‌کند.

ممکن است لازم باشد سیم ارتودنسی جدیدی استفاده شود یا همان سیم قبلی تنظیم شود. در این زمان می‌توانید رنگ حلقه‌های کشی لیگاچور و الاستیک را انتخاب کنید. حلقه‌های کشی دور نگین‌های براکت قرار میگیرند و الاستیک نیز در جای خود قرار میگیرد و به این ترتیب جلسه تنظیم براکت به پایان می‌رسد تا دوباره براکت کار خود را شروع کند و درمان پیش برود. پس از تنظیم، انتظار کمی فشار و درد در دهان را داشته باشید. این درد نشان می‌دهد براکت کار خود را انجام می‌دهد.

 

مراحل ارتودنسی فک بالا

مراحل درمان ارتودنسی چگونه است؟

 

در آوردن براکت ارتودنسی

آخرین مراحل درمان ارتودنسی در آوردن براکت ارتودنسی است. زمانی که متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد درمانتان کامل شده و دندان‌ها در موقعیت مطلوب قرار گرفته‌اند، کارتان با براکت به پایان رسیده و باید از دهان خارج شود. این فرایند تقریبا بدون درد است. اتصال بین نگین‌های براکت و دندان‌ها جدا شده و نگین‌ها از دندان جدا می‌شوند. هنگامی که نگینهای براکت فشرده می‌شوند، اتصال چسب با دندان گسسته می‌شود و می‌توان آن‌ها را در آورد. در این فرایند، چسب روی دندان باقی می‌ماند تا بعدا دندانپزشک در فرایندی که به مینا و بقیه ساختار دندان صدمه وارد نکند، آن را پاک کند.

پس از جدا کردن همه نگین‌های براکت، چسب باقی مانده بر روی دندان با ابزار مخصوصی با دقت از دندان جدا می‌شود. این ابزار دستی همان چیزی است که برای ترمیم سوراخ و پوسیدگی دندان استفاده می‌شود اما درد خاصی ندارد چون قرار نیست دندان تراشیده شود. پس از در آوردن براکت، ممکن است متوجه شوید لثه کمی ملتهب شده اما ظرف چند روز با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بهبود می‌یابد.

 

قالب گیری ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

 

پس از در آوردن براکت

آیا با درآوردن براکت، مراحل درمان ارتودنسی به پایان رسیده است؟ حدود یک یا دو هفته بعد از در آوردن براکت، مجددا به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید تا وسیله‌ای به نام ریتینر که به آن تثبیت کننده یا نگهدارنده ارتودنسی هم می‌گویند به شما داده شود که برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها و جلوگیری از بازگشت آن‌ها، استفاده کنید.

ریتینر انواع مختلف دارد و ممکن است با توجه به شرایط شما از نوع ثابت یا غیر ثابت(متحرک) آن استفاده شود. دستورالعمل استفاده از آن هم بستگی به نظر متخصص دارد.

مراحل درمان ارتودنسی
مراحل درمان ارتودنسی
5 امتیاز از 3 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید