سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ، یکی از خدمات معمول دندانپزشکی است. البته در بیشتر مواقع وقتی صحبت از سفید کردن دندان می¬شود، بسیاری به یاد سفید کردن دندان در منزل با روش¬هایی از جمله سفید شدن دندان¬های زرد با زردچوبه، سفيد كردن دندان با زغال، سفيد كردن دندان با نشاسته و… می¬افتند.

در این مطلب از دکتر سعید قریشی، قصد داریم ابتدا علت زرد شدن دندان-ها، و در ادامه سفید کردن دندان و بلیچینگ را به عنوان روشی برای رفع آن معرفی کنیم. در انتها نیز به نکاتی برای سفیدی دندان در منزل را یادآور می¬شویم.

 

 

سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست؟

سفید کردن دندان و بلیچینگ در واقع با یکدیگر هم¬معنا نیستند. سفید کردن دندان (با جرمگیری) منجر به بازگشت رنگ دندان¬ها به حالت طبیعی می¬شود. اما بلیچینگ دندان¬ها را از حالت طبیعی آنها روشن¬تر می¬کند. در حال حاضر، سفید شدن دندان¬های زرد با هردوی این روش¬ها طرفداران زیادی دارند.

با بالا رفتن، سن ترک¬های ریزی روی مینای دندان ایجاد می¬شود. این ترک¬ها محل تجمع باکتری¬هایی می¬شود که به مرور رنگ دندان¬ها را تغییر می¬دهند. روش¬های سفید کردن دندان این آلودگی¬ها و باکتری¬ها را پاک کرده و دندان¬ها را دوباره سفید می¬کند.

سفید شدن دندان¬های زرد با بلیچینگ به مواد مخصوصی احتیاج دارد و باید توسط دندانپزشک انجام شود. اما اگر قصد سفید کردن دندان با جرم¬گیری را دارید، استفاده از زردچوبه برای سفیدی دندان، سفيد كردن دندان با زغال، سفيد كردن دندان با نشاسته، سفيد كردن دندان با جوش شيرين و لیمو و…، می¬توانند به این پروسه کمک کرده و از بازگشت آن جلوگیری کنند.

 

 

دلایل زرد شدن و نیاز به سفید کردن دندان

دلایلی که افراد را به فکر مراجعه به دندانپزشک و یا استفاده از داروی گیاهی برای سفید شدن دندان و سایر راه¬های خانگی می¬اندازذ را می¬توان به 2 دسته کلی تقسیم کرد: کدر شدن دندان از بیرون (خارجی)، و کدر شدن دندان از درون (داخلی).

1. زرد شدن خارجی دندان شامل تغییر رنگ و آسیب به مینای دندان می¬شود. این وضعیت بر اثر عواملی از جمله مصرف خوراکی¬ها و نوشیدنی¬های نامناسب ایجاد می¬شود؛ برای مثال، الکل، تنباکو، نوشیدنی¬های رنگی و گازدار. این مواد خوراکی منجر به تغییر رنگ سطح دندان شده و سطح خارجی آن را کدر می¬کنند. اگر این مشکل سریعا درمان شود (چه با جرم¬گیری، و چه با سفید کردن دندان در منزل)، دیگر نیازی به بلیچینگ نیست. عدم درمان به موقع و سفید شدن دندان¬های زرد، می¬تواند به سطح داخلی دندان آسیب برساند.

2. زرد شدن داخلی دندان بر اثر عوامل ذاتی و یا اکتسابی ایجاد می¬شود. برخی افراد با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ داخلی دندان می¬شوند که گاهی اجتناب¬ناپذیر است. با این وجود، اکثر افراد بر اثر عوامل اکتسابی از جمله مصرف برخی داروها یا ضربه و پوسیدگی دچار تغییر رنگ داخلی دندان می¬شوند. سفید شدن دندان¬های زرد در این حالت، با روش¬های سفید کردن و بلیچینگ قابل درمان نبوده، و استفاده از روش¬های ترمیمی مانند ونیر و کامپوزیت تجویز می¬شود.

 

 

سفید کردن دندان با لیزر

علاوه بر جرم‌گیری و بلیچینگ که به سفید شدن دندان¬های زرد کمک می¬کنند، سفید کردن دندان با لیزر نیز برای این منظور مناسب است. سفید کردن فوری دندان با نور یا سفید کردن دندان با لیزر با تابش نور قوی انجام می¬شود. این روش در مطب¬ها و کلینیک¬های دندانپزشکی کاربرد دارد و مانند داروی گیاهی برای سفید شدن دندان یا استفاده از زردچوبه برای سفیدی دندان یک روش خانگی نیست.

در سفید کردن دندان با لیزر از نور LED و یا قوس پلاسما استفاده می¬شود. در بین انواع نورهایی که برای سفید کردن دندان استفاده می¬شود، نور هالوژن نتیجه بهتری دارد. به طور کلی، نوری برای سفید کردن دندان با لیزر مناسب است که در عین تحریک مناسب مولکول¬های پراکسید، به پالپ دندان آسیبی نرساند.

در سفید کردن دندان با لیزر از یک چراغ آبی رنگ استفاده می¬شود که دارای طول موج¬های مختلف و قابل تنظیم است. جالب است بدانید که اشعه ماورا بنفش و گرما از این نوع لیزر حذف شده است. هر جلسه سفید کردن دندان با لیزر نزد دندانپزشک بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می¬کشد.

 

نکاتی برای سفیدی دندان

اکنون که با روش¬های دندانپزشکی برای سفید شدن دندان¬های زرد به خوبی آشنا شده¬اید، بد نیست به نکاتی برای سفیدی دندان پس از سفید کردن دندان نیز اشاره کنیم. رعایت این موارد می¬تواند دوام پروسه انجام شده را افزایش دهد؛ تا دیگر نیازی به داروی گیاهی برای سفید شدن دندان، زردچوبه برای سفیدی دندان، سفيد كردن دندان با زغال و… نداشته باشید.
1. از مصرف غذاها و نوشیدنی¬هایی که رنگ دندان‌ها را تیره می¬کند (به مدت حداقل 1 هفته پس از سفید کردن دندان)، خودداری کنید.
2. تا جای ممکن، از نی برای مصرف نوشیدنی¬هایی که رنگ دندان¬ها را تیره می¬کند استفاده کنید.
3. رعایت بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن) را فراموش نکنید.

 

 

سفید کردن دندان در منزل

اگر ترجیح می¬دهید از روش¬های خانگی برای سفید شدن دندان¬های زرد استفاده کنید، روش¬های زیر می¬توانند در سفید کردن دندان¬ها موثر باشند:
1. زردچوبه برای سفیدی دندان
1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه، و چند قطره روغن نعناع را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر دندان درست شود. دندان ها را روزی 2 بار با این خمیر مسواک بزنید.
2. سفيد كردن دندان با زغال
برای سفيد كردن دندان با زغال، پودر زغال سنگ با درجه فعال مواد غذایی را روی مسواک مرطوب بپاشید؛ و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. مراقب باشید تا این پود جایی پخش نشود؛ زیرا تمیز کردن آن کمی دشوار است.
3. سفيد كردن دندان با جوش شيرين و لیمو
1 قاشق چایخوری آبلیمو را با جوش شیرین (به مقدار لازم) مخلوط کنید تا یک خمیر نازک ایجاد شود. سپس به آرامی به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید و با آب بشویید. سپس، با خمیر دندان مسواک بزنید تا آبلیمو از بین برود.
4. سفید کردن دندان با توت فرنگی
برای سفید کردن دندان با توت فرنگی، ابتدا 1 توت فرنگی بزرگ را له، و با ½ قاشق چایخوری جوش شیرین به خوبی ترکیب کنید تا یکدست شود. ترکیب را روی دندان¬ها قرار دهید و 5 دقیقه صبر کنید. سپس دهان خود را بشویید و با خمیر دندان مسواک بزنید.
5. سفید کردن دندان با سرکه سیب
1 قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در دهان¬تان برای 2 دقیقه بچرخانید. سپس، مسواک خود را در سرکه سیب قرار دهید و برای کمک به حذف لکه¬ها مسواک بزنید. پس از شستشوی دهان¬تان با آب، با خمیر دندان مسواک بزنید تا سرکه سیب حذف شود.

سفید کردن دندان
سفید کردن دندان
5 امتیاز از 8 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید