سفید کردن دندان یا بلیچینگ

سفید کردن دندان در منزل

زرد شدن دندان ها، موردی است که با استفاده از برخی از مواد غذایی مثل قهوه یا افزایش سن رخ می‌دهد؛ و به همین دلیل، افراد بسیاری به دنبال سفید کردن دندان هستند.

جالب است بدانید تنها روش سفید کردن دندان ها، بیلچینگ یا روکش دندان نیست؛ بلکه با 15 ماده طبیعی که در خانه هر فردی هست یا به راحتی می‌شود تهیه کرد، رفع زردی دندان در خانه را می‌توانید انجام دهید.

در ادامه این مقاله از دکتر سعید قریشی، با روش‌های سفید کردن دندان با نشاسته، سفید کردن دندان ها با زردچوبه، جوش شیرین، پوست موز، زغال در منزل و … آشنا خواهید شد.

 

سفید کردن دندان
سفید کردن دندان ها

 

 

دلیل زرد شدن دندان ها

همان طور که گفته شد، دو عامل بر زرد شدن دندان‌ها اثر گذار است:

  • لکه‌های حاصل از غذا
  • افزایش سن و به تبع آن، کاهش ضخامت مینای دندان

 

1. لکه‌های حاصل از غذا

برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مانند قهوه، چای، الکل، نوشیدنی‌های رنگی و … به شدت بر زردی دندان‌ها اثر گذار است. به همین دلیل، پس از استفاده از روش‌های سفید کردن دندان، باید بیش از پیش توجه کنید تا مصرف مواد غذایی که منجر به زردی می‌شوند را کاهش دهید.

همچنین مصرف سیگار، قلیان یا پیپ یا هر ماده دارای تنباکو، عامل دیگر رنگ گرفتی دندان‌ها است.

 

2. کاهش ضخامت مینای دندان‌ها

دندان از چند لایه متفاوت تشکیل شده است. از جمله‌ی این بخش‌ها، تاج دندان است که بر روی آن مینای دندان قرار گرفته است. به صورت معمول مینای دندان سفید رنگ است؛ اما رژیم غذایی، مواد مصرفی و افزایش سن بر روی ضخامت آن اثر می‌گذارند.

احتمالا مشاهده کرده‌اید به برخی در کودکی، به درستی قطره آهن داده نشده است؛ و این منجر به تغییر رنگ مینای دندان آن‌ها شده است.

 

تفاوت سفید کردن دندان و بلچینگ

 

تفاوت سفید کردن دندان با بلچینگ و لیزر

برخی متصور می‌شوند سفید کردن دندان همان بلچینگ است؛ اما چنین نیست. بلچینگ یکی از روش‌‌های سفید کردن دندان‌ها است. در جرم گیری دندان‌ها، سعی می‌شود رنگ مینای دندان، به حالت طبیعی باز گردد؛ اما در بلچینگ، رنگ دندان‌ها بیش از حالت معمول سفید می‌شود. به شکلی مشهود خواهد بود از روش‌های سفید کردن دندان استفاده کرده‌اید.

همان طور که اشاره شد با بالا رفتن سن، ترک‌های ریزی روی مینای دندان ایجاد می‌شود. این ترک‌ها محل تجمع باکتری‌هایی می‌شود که به مرور رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند. روش‌های سفید کردن دندان این آلودگی‌ها و باکتری‌ها را پاک کرده و دندان‌ها را دوباره سفید می‌کند.

در بلچینگ نیاز به استفاده از موادی خاص توسط دندانپزشک است و خودتان نمی‌توانید در خانه، اقدام به سفیید کردن دندان‌هایتان کنید؛ به همین دلیل قیمت بسیار بیشتری نسبت به روش‌های خانگی دارد؛ اما اثر بخشی بیشتری دارد و در یک جلسه، شاهد سفیدی دندان‌هایتان خواهید بود.

در کنار بلچینگ، لیزر کردن دندان‌ها نیز یکی از روش‌هایی است که برای سفیدی دندان‌ها استفاده می‌شود. لیزر کردن دندان‌ها به چند روش انجام می‌شود. از جمله استفاده از نور LED یا قوس پلاسما که در این میان، نور هالوژن بهترین اثرگذاری را دارد.

برای سفید کردن دندان با لیزر، نیاز به چند جلسه است که هر کدام از آن‌ها، حدود 30 تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد.

 

سفید کردن دندان با لیزر

 

دکتر سعید قریشی در کنار ارائه خدمات سفید کردن دندان با لیزر یا بلچینگ دندان‌ها، متخصص ارتودنسی نامرئی نیز هستند و می‌توانید در ارتباط با هزینه ارتودنسی، با ایشان در تعامل باشید.

 

روش‌های سفید کردن دندان در منزل

در ادامه، 15 روش طبیعی سفید کردن دندان‌ها برای شما آمده است؛ اما به این مورد دقت کنید که بعد از انجام هر یک از روش‌های زیر، اقدام به نوشیدن چای، قهوه یا … نکنید تا دندان‌هایتان تا مدت بیشتری سفید باقی بمانند.

 

سفید کردن دندان با زردچوبه در منزل
خمیر زردچوبه برای رفع زردی دندان

 

1. سفيد كردن دندان با زردچوبه

برای استفاده از این روش باید با زردچوبه یک خمیر نسبتا نرم ایجاد کنید تا بتوانید، دندان‌هایتان را با آن مسواک بزنید.

برای این کار کافی است یک قاشق غذا خوری زردچوبه طبیعی را با کمی آب ترکیب کنید و چند قطره نعنا، برای ایجاد طعم مطلوب، اضافه کنید. میزان آب، به قدری باشد که یک ترکیب نسبتا نرم ایجاد شود.

با خمیر زردچوبه، حدود 3 دقیقه به خوبی مسواک بزنید. به خصوص دندان‌های جلو را که نمایان هستند.

 

2. سفيدی دندان با جوش شيرين و آب لیمو

مانند روش قبل، یک قاشق جوش شیرین را این مرتبه با آب لیمو ترکیب کنید. کافی است تنها چند قطره آب لیمو اضافه کنید تا یک خمیر نسبتا نرم از جوش شیرین به دست بیاد؛ و بعد اقدام به مسواک زدن با آن کنید.

توجه کنید از هر یک از روش‌هایی که برای شما می‌گوییم، بیش از یک مرتبه در هفته استفاده کنید. در غیر این صورت، احتمال آسیب رسیدن به میناهای دندان شما هست.

 

3. سفید کردن دندان با ذغال چوب فعال یا ذغال سنگ

پودر زغال فعال را در یک کاسه بریزید و مسواک‌تان را کمی نم‌دار و در آن، فرو کنید. برای مدت 2 تا 3 دقیقه، اقدام به مسواک زدن کنید. به این مورد توجه کنید که به هیچ وجه، اقدام به بلعیدن آب دهان‌تان که آغشته به پودر فعال ذغال شده است، نکنید.

 

4. سفیدی دندان با توت فرنگی

برای سفید کردن دندان با توت فرنگی، دو روش دارید:

  • 2 عدد توت فرنگی را له کنید و با جوش شیرین ترکیب کنید تا یک خمیر شل به دست بیاید. با این خمیر، اقدام به 3 دقیقه مسواک زدن کنید. می‌توانید دو مرتبه از این روش در سال استفاده کنید.
  • 2 عدد توت فرنگی را له کنید و با کمی نوشابه گازدار مشکی ترکیب کنید و اقدام به مسواک زدن کنید.

 

5. سفيد كردن دندان با جوش شيرين و سركه

1 قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در دهانتان برای 2 دقیقه بچرخانید. سپس، مسواک خود را در سرکه سیب قرار دهید و برای کمک به حذف لکه ها مسواک بزنید. پس از شستشوی دهانتان با آب، با خمیر دندان مسواک بزنید تا سرکه سیب حذف شود.

 

6. سفیدی دندان با برگ ریحان

در این روش، چند برگ ریحان را بسیار ریز کنید و کمی جوش شیرین و نمک به آن اضافه کنید؛ به شکلی که در انتها، یک خمیر سبز رنگ ایجاد شود. به مدت 5 دقیقه، اقدام به مسواک زدن با این خمیر کنید.

یکی از مزیت‌های این روش، طعم مطلوب خمیر ریحان است.

به دلیل طبیعی بودن مواد مورد استفاده در این روش، می‌توانید هفته‌ای دو مرتبه اقدام به این کار کنید.

 

7. سفید کردن دندان با پراکسید هیدروژن

در این روش، کمی خمیر دندان را با پراکسید هیدروژن ترکیب کنید و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. دقت کنید که اگر دندان‌هایتان حساس است، از این روش استفاده نکنید.

برای مدت یک هفته، هر روز مسواک بزنید؛ اما فقط هر 3 ماه یک مرتبه، اقدام به استفاده از این روش کنید.

 

8. سفیدی دندان با نمک

نمک، آب و جوش شیرین 3 ماده اصلی تشکیل دهنده این ترکیب است. در یک کاسه، نصف قاشق چای خوری نمک و جوش شیرین با کمی آب ترکیب کنید تا خمیر نسبتا شلی ایجاد شود. پس از آن اقدام به مسواک زدن دندان‌هایتان برای 2 دقیقه کنید.

با توجه به شور بودن این خمیر، به هیچ وجه آن را میل نکنید.

 

9. سفید کردن دندان با پوست موز

می‌شود گفت این راه، راحت‌ترین روشی است که در این مطالعه کرده‌اید. کافی است پس از میل کردن یک موز، پوست ان را برای مدت 5 دقیقه بر روی دندان‌هایتان حرکت دهید و اثر آن را ببینید. برای افزایش قدرت این روش، می‌توانید پس از آن از خمیر جوش شیرین و آب لیمو استفاده کنید.

 

10. سفیدی دندان با روغن نارگیل

همچون روش قبلی، این راه نیز بسیار آسان است. کافی است انگشت اشاره خودتان را در کمی روغن نارگیل فرو کنید؛ و برای 5 دقیقه، با انگشت‌تان، دندان‌هایتان را مسواک بزنید. جالب است بدانید روغن نارگیل دارای اسیدی به نام “لاوریک” است که می‌تواند منجر به سفیدی دندان‌ها شود.

 

11. سفید کردن دندان با نشاسته

آیا نشاسته برای سفیدی دندان موثر است؟ برای سفید کردن دندان با نشاسته روش متداولی وجود ندارد. اگر شما عزیزان تجربه‌های مشابهی در زمینه سفید کردن دندان با نشاسته یا هر روش دیگری دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

 

امیدواریم روش‌هایی که معرفی کردیم، برای سفید کردن دندان‌های شما اثر گذار واقع شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید